Gyvenimas Pastaruoju Metu: Vasaris'18

2018 m. kovo 2 d., penktadienis


Vasaris, kaip visada, pralekė greitai ir daug įvykių nebuvo, bet visgi pora jų labai turtingi savo svoriu, tad norėjosi pakalbėti plačiau.

Gretutinės studijos. Beveik visą vasarį sukau galvą dėl gretutinių studijų, konkrečiai – senovės graikų kalbos ir helenistinės kultūros (tiesa, sen. gr. pagrindus mokausi dabar, bet gretutinėse tam skiriama 4 kartus daugiau laiko). Kad jau studijos siūlo tokią galimybę, būtų kvaila bent neapsvarstyti. Svėriau, persvėriau ir galiausiai nusvėriau gretutinių naudai. Vis tik tenka pripažinti, kad Antika – mano mėgstamiausias istorinis laikotarpis (na, iš tiesų tai visos senovės civilizacijos, bet tarp jų populiauriausias yra antikinis laikotarpis, tad tenka mokytis, ką duoda, nors ir apie egiptiečius ar šumerus mielai pasiknaisiočiau giliau). Kartą žiūrėjau filmą ir jame buvo tokia graži mintis išsakyta: kartais mes gyvenime patys darome pasirinkimus, ir kartais pasirinkimai renkasi mus. Būtent taip ir jaučiuosi dėl Antikos–- net pati nežinau, kas devintoje klasėje kilstelėjo mano ranką aukštyn, kad taip, norėčiau dalyvauti moksleiviams rengiamoje antikos kultūros olimpiadoje. Ir po to dalyvauti visus keturis metus. Ir dar nuskinti prizines vietas. Nuo to laiko ir jaučiu kažkokį keistą prielankumą Antikai, ypatingai graikams.

Dar pasvarsčiau, kad man tai leis turėti savo konkrečią tyrinėjimų sritį. Visada yra gerai, kai gyvenime turi arkliuką, o aš jau nuo pirmos paskaitos filosofijos fakultete buvau nusprendusi, kad mano arkliukas ir bus Antika. Tad turbūt logiška buvo pasiimti ir gretutines – kitų laikotarpių pagrindus ir taip įgausiu, nes juos išklausysiu privalomai, o štai Antiką išmanysiu gal bent šiek tiek giliau. Gaila tik, kad prarasiu pasirenkamuosius dalykus, nes FsF turi nemažai įdomių modulių, tačiau pagalvojau, kad kadangi man svarbiausia ne popieriukas, o tai, kas galvoje, tai jei tik nesutaps paskaitų laikai, ir taip galėsiu laisvu laiku pavaikščioti į norimus užsiėmimus. Išvis, blembački, VU siūlo tiek įdomų įdomiausių paskaitų ir klasikinės filologijos, ir kitų filologijų katedrose, nuo literatūros įvado iki XIX a. anglų literatūros, kad nors imk ir pasiusk, kai sutampa paskaitų laikai. Bet gal kitais metais!

Domino & Loto. Prisimenate, pasakojau apie savo laimingą ranką laimint bilietus į kiną? Tai šįkart laimėjau bilietus į Domino teatro naują spektaklį Loto. Na, koks teatras yra Domino, visi daugmaž nutuokia. Draugui apskritai spektaklis buvo beveik kankynė. Bet aš tiesiog nusileidau iki labai realių lūkesčių: žinojau, kad neparodys nieko itin dvasiškai turtingo ar kad apskritai tai bus aukšto kalibro spektaklis, ir nenusivyliau. Pažiūrėjau kaip į buiteką, pažvengiau kaip iš buiteko ir nepasakyčiau, kad buvo itin blogai, ypatingai buvo verta ateiti dėl 10 minučių Algio Ramanausko pasirodymo ir kelių senosios scenos profesionalių aktorių. Į pirmą eilę veržtis neverta, bet jei pasitaikys pigūs bilietai ir neturite nieko prieš prieš lengvą turinį, tai kodėl gi ne.

Kelionė. Paaiškėjo kelios smulkmenos ir kovą su draugu kelioms dienoms keliausime į Vokietiją. Tiesa, ne dėl malonumo. Ir apskritai tos kelionės verčiau nebūtų. Bet vis tiek pranešu, nes instagram bent jau galite tikėtis gražių vaizdų iš Frankfurto!

Knygų mugė. Ak, kaip gi be jos, kaip gi be antrųjų Kalėdų. Buvo šiek tiek liūdna, kad dėl paskaitų negalėjau dalyvauti nei ketvirtadienį, nei penktadienį, tad teko eiti šeštadienį. Šiaip, aišku, koks skirtumas, tik tiek, kad šeštadieninė žmonių masė tikrai labai vargina, o ir nervina, kad sunku prasibrauti prie knygų stendų. Visgi stengiausi į šiuos dalykus numoti ranka ir pasistengti mėgautis tiek, kiek išgalėsiu. Na, dar KM kiek aptemdė tai, kad draugas visą tą savaitę sirgo, temperatūra nenukrito ir šeštadienį. Dienos pradžiai kompanioną dar turėjau, nes kad ir su temperatūra, kaip gi tikras knygų mylėtojas gali sau leisti praleisti tokį renginį? O negi aš drausiu... Žodžiu, partner in crime atėjo, pabuvo dvi valandas, per tas dvi valandas nusipirko 7 knygas ir išvažiavo namo lovon. Produktyvu, sakyčiau.

Kita vertus, net ir vėliau visai viena nelikau. Iš pradžių susimačiau su gera drauge, su kuria keliavome kartu į vieną renginį, po to prasilenkiau su keliais kursiokais, o galiausiai susimačiau su dviem buvusiomis kursiokėmis, su kuriomis irgi apsilankėme renginyje ir vėliau dar labai skaniai išgėrėme kavos bei paplepėjome. Kavos gėrimas KM dienos gale man tarsi tradicija – maloniai nuvargus ir su knygų pilna kuprine kava tarsi tampa penkis kartus skanesnė!

Labai džiaugiuosi ir renginiais, į kuriuos nuėjau. Iš pat ryto klausiausi pristatymo apie filosofines knygeles vaikams. Tai prancūzų autoriaus darbas, dabar tų knygelių yra virš 20, o kol kas lietuviškai išleistos 4. Manau, tokio dalyko Lietuvoje tikrai labai trūksta, o filosofija kaip disciplina dėstoma vos keliose mokyklose. Tuo tarpu Prancūzijoje tai yra privaloma. Žinoma, nemanau, kad filosofija yra kažkoks svarbiausias dalykas, svarbesnis dar už matematiką ar istoriją. Tačiau nori nenori, žvilgtelėjus į prancūzus, turi pripažinti, kad kai kuriais požiūriais jų mentalitetas, jei galima taip sakyti, yra pranašesnis už mūsų. Ir bazinis kiekvieno žmogaus suvokimas apie filosofiją tikrai galėtų atnešti bendros naudos, lygiai kaip ir knygų skaitymas. Bet grįžtant prie knygų – 4 knygelės atskleidžia 4 filosofų gyvenimus ir idėjas, tačiau labai patraukliu ir paprastu formatu, su gražiomis iliustracijomis. Dvi yra skirtos jaunesnio amžiaus skaitytojams, o dar dvi jau šiek tiek ūgtelėjusiems. Nors amžiaus ribos tik oficialios – jas nepakenks perskaityti ir suaugusiems! Pati nusprendžiau padovanoti vieną iš knygelių seseriai gimtadienio proga. Aišku, tiek ką tik prišnekėjus apie Antiką, parinkau knygelę apie Sokratą. Sesuo manęs jau klausė, kas ta filosofija, ir ką ten studijuoju, tai tikiuosi, kad Sokratas gebės paaiškinti geriau nei aš. Akivaizdu, kad perskaitysiu ir pati, kai tik atsiras pora laisvesnių dienų. :)

Dar nuėjau į Kristinos Sabaliauskaitės ir filosofo Gintauto Mažeikio pokalbį. Tikslios temos neprisimenu, bet turėjo kalbėti apie miesto istorinį konstravimą. Galiausiai gavosi pokalbis apie Silva Rerum, bet visai dėl to nepykau, nes nei vienos dalies pristatyme, nors perskaičiau visas, nesu buvusi. K. Sabaliauskaitė papasakojo tikrai labai įdomių faktų. Be to, visada, kai tik tenka paklausyti G. Mažeikio, nuoširdžiai juo žaviuosi – man rodos, jis tiesiog charizmatiškas IR protingai šnekantis žmogus. Iki šiol labai gaila, kad nedėsto Vilniaus universitete. Net draugė per KM buvo parašiusi apie kitą renginį, kad eh, šiaip nubodus buvo, bet Mažeikis įdomiai kalbėjo – kaip ir viską apibendrina... Vėliau buvau turbūt daugeliui žinomos komiksų piešėjos Miglės Anušauskaitės knygos Dr. Kvadratas pristatyme. Ši knyga skirta mūsų lietuviškam semiotikos genijui J. Greimui, kurio 100-osios gimimo metinės buvo minimos pernai. Prie progos ir knygą norėčiau perskaityti, bet daugiausiai į pristatymą ėjau dėl paties pristatymo, t. y. žinojau, kad M. Anušauskaitė tikrai gebės papasakoti ką nors juokingo, o ją kalbino VU Filosofijos fakulteto dėstytojas, kuris, kadangi turėjau pas jį paskaitas, taip pat žinojau, kad neleis nuobodžiauti. Galiausiai užsukau į naujos Sigito Parulskio knygos pristatymą – tai jau tampa gražia tradicija. Jį kalbino irgi asmeniškai mėgstama literatūros kritikė Jūratė Čerškutė, kuriems nekuriems ji turėtų būti žinoma iš rubrikų L'Officiel ir Moteris žurnaluose. Parulskio renginys man visada būna tarsi visos KM highlightas, nes autorius yra toks pat, kaip ir jo knygos, todėl kiekvienas pristatymas yra vienas didelis kurioziškas pasilinksminimas. Jei dar nebuvote, rekomenduoju nueiti.

O kaip jūs renkatės renginius? Aš tik neseniai suvokiau, kad renkuosi juos pagal žmones. Tikrai ir šiemet buvo keletas renginių, kurių temos ar knygos atrodė įdomios, bet žvilgtelėjau į sąrašą – tokie neįdomūs pašnekovai ir moderatoriai... Užtat rinkdamasi pagal žmones dar nesu prašovusi – kad ir ką jie ten šnekėtų, net jei ne į temą, bet vis tiek žinau, kad blogiausiu atveju bus tiesiog smagu.

Ai, o kalbant apie pirkinius, juos jau rodžiau instagram paskyroje. Sekite mane ten, nes ten naujienos pasirodo greičiau negu čia! Bet, žinoma, neatmetu galimybės, kad gal kažkas neturi instagram ar pan., tad trumpai pasikartosiu ir tinklaraštyje. Pirkau porą Platono veikalų. Pirmiausiai Filebą, nes ši knyga, prisimenu, dar prieš gerą pusmetį kainavo kosmosą – 22. Tai tada tik tyliai pasvajojau, kad gal kada nors. Bet va prieš mėnesį netyčia užmačiau, kad kaina nukrito iki 15. Gal nepirko, ar ką? Galiausiai, KM metu pamačiau, kad ją parduoda už 6!!! Nuoširdžiai netikėdama pasitikslinau kainą ir paskubomis tariau, kad imu imu – net iracionali baimė apėmė, kad tuoj atims kas. Taip pat pirkau Charmidą, kadangi turiu tos pačios serijos Alkibijadą (kol kas Jono ir Jokūbo leidyklos serijoje ir yra tik šie 2 dialogai). Žinojau, kad išpardavimų nebuvo ir nebus, o anksčiau ar vėliau dialogą priglausti savo bibliotekoje norėčiau, tad et, pasvarsčiau, kad kodėl gi ne dabar. Dar, kaip minėjau, nupirkau seseriai dovanų iš tos pačios leidyklos. Prieš paskutinis stabtelėjimas buvo Naujojo Židinio-Aidų žurnalo naujo numerio įsgyjimas (rekomenduoju, jei domina visokie analitiniai, pusiau moksliniai straipsniai. Ok, neskamba labai įdomiai, bet tikrai būna įvairių įdomybių ir intelektualinių juokelių!) ir, pagaliau, nusipirkau paskutinę Makso Frajaus knygą. Tai realiai buvo vienintelis mano tikslas KM pirkinių atžvilgiu, nes baisiai nervuoja, kad negaliu tiesiog imti ir užeiti į Nieko Rimto, o pirkti internetu vis pritingiu. Iiiir dabar mano kolekcijai trūksta tik pirmos dalies, tai jei kas norėtumėte perleisti, mielai laukčiau, nes visas tos dalies tiražas jau išparduotas, tad belieka pirkti iš žmonių arba ieškoti bukinistuose (ieškau ieškau, bet vis ne tą dalį, kurios reikia, užmatau).

O kaip jūsų Knygų mugė ir vasaris??

6 komentarai

 1. Šaltas :D praskriejo kažkaip greitai, ir niekas kažkaip neįsiminė :/

  AtsakytiPanaikinti
 2. O šita Makso Frajaus knyga tai ne iš Atėjūno serijos? Kai pagalvoju, visai būtų smagu darsyk perskaityti, skaičiau visai jaunutė jas

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Labai tikiuosi, kad jau atšils - jau turiu nusižiūrėjusi kelis laivelius šiltajam sezonui, o čia pusnys už lango. :D
   Atėjūno serija tai apie serą Maksą iš Echo? O Maksas Frajus yra parašęs dar kažkokių kitokių knygų??? Galvojau, kad Echo labirintai - vienintelės jo knygos. :D Tai anyway, taip, čia turbūt ta Atėjūno serija. Lietuviškai yra 7 knygos išleistos, ir tolesnių 3 (iš viso yra 10) nebeleidžia dėl mažo populiarumo. :( Tai va, aš tas 7 ir noriu susipirkti, dabar vienos betrūksta.

   Panaikinti
  2. Ne vienintelės, ji dar yra parašiusi kažkokias pasakas apie Vilnių, man regis, ir dar daugiau, tik, žinoma, pas mus to neleidžia.
   P.S. Man patinka tavo mėnesiniai įrašai!

   Panaikinti
  3. Ak, pažiūrėjau bibliografija, tai pasakos apie Vilnių tik lašas jūroje :) https://lt.wikipedia.org/wiki/Svetlana_Martyn%C4%8Dik#Kitos_knygos

   Panaikinti
  4. Man rodos, tuoj apsiverksiu nuo tos bibliografijos. :)))))))))

   Man irgi patinka tavo įrašai, liūdžiu, kad nebėra bloge! Šiaip, aišku, reikia užsiregistruoti naujienlaiškiui, tik vis patingiu. Gal dabar tuoj pat ir reikia, kol nepamiršau vėl. :D

   Panaikinti

© vinilina