2013-2015 Beauty Vibes. Powered by Blogger.

MY FIRST BEAD


EN: Remember Cinderella's magical godmother? Well, I have one too... I don't know how, 'cause we meet only a few times over the year, but somehow she knows me quite well. Even my mom stresses out before Christmas or my birthday and asks me what would I like to get as a gift, whereas my godmother doesn't even ask and gets me exactly what I would like to have. Material things aside, she's also a very good, understanting and tolerant woman, so because of her kind personality I'm very happy to have her in my life. But getting back to the point of this post, lets admit, that presents is indeed a very pleasant thing to get.

So, for my 18th birthday my godmother really surprised me - she got me a beautiful Trollbeads bracelet. I like metal just a bit more but I have to agree that this leather, blue colored (my favorite color, oh, how does she know??) bracelet is charming nonetheless. And with it also came a little bead with seals. I don't remember the exact meaning of it but it sounds something similar to that as long as this family of seals are together, my family and friends will be sticked together with me as well.

I think, that the concept of Trollbeads and Pandora bracelets is something marvelous. As the years pass by, you invest in the bracelet and after a while it becomes not only a piece of jewellery that is valuable financially but in it you can find your greatest life's milestones, your happy and sad moments. It becomes an accessorie for your appearance as well as for your soul. Actually, I'm very interested in bracelets that you may have. And if you do, please share photos or links or something, I'll be waiting!
___________________________________________________________________________________

LT: Pamenate Pelenės stebuklingąją krikštamotę? Tai va, ir aš tokią turiu... Nežinau iš kur, nežinau kaip, nes mes susitinkame vos porą kartų per metus, bet ji gana gerai mane pažįsta. Net mano mama pasimetusi prieš Kalėdas ir gimtadienį klausinėja, ko norėčiau dovanų, o krikštamotė net neklaususi ima ir pataiko taip, kad net nesitiki. O ir šiaip ji labai gera, supratinga bei tolerantiška moteris, todėl džiaugiuosi ją gyvenime turėdama ne tiek dėl materialinių daiktų, kiek dėl jos pačios asmenybės. Vis dėlto grįžtant prie šio įrašo tikslo, sutikime, kad dovanos išties yra malonus dalykas.

Taigi, 18-os metų proga buvau išties palepinta - gavau nuostabią Trollbeads apyrankę. Labiau mėgstu metalą, bet turiu pripažinti, kad ir ši mėlynos spalvos (mano mėgstamiausia, na, ir iš kur gi ji žino??) odinė apyrankė išties nuostabi. O prie jos atkeliavo ir mažas karoliukas su ruoniais. Tiksliai nepamenu jo reikšmės, bet ji yra panašiai tokia, kad mano šeima ir draugai visada laikytųsi drauge su manimi ir neišsiskirtų.

Manau, kad tiek Trollbeads, tiek Pandora apyrankių koncepcija yra neapsakomai žavinga. Bėgant metams ir investuojant į tokį papuošalą tai tampa ne tik, kad be galo vertingas daiktas finansiškai, tačiau jame taip pat tampa pažymėti visi mūsų gyvenimo etapai, džiaugsmai ir vargai. Papuošalas ne tik išvaizdai, bet ir dūšiai. Iš tikro labai įdomu, gal ir jūs turite tokių gyvenimo apyrankių? Gal turite nuotraukų? Prašau, pasidalinkite! :)

No comments